Projekto trukmė 2023 m. birželio 1 d. – 2024 m. gegužės 31 d.
Projekte dalyvauja gimnazijos Direktorė Aina Būdvytytė, etikos mokytoja Ingrida Saunorienė, anglų kalbos mokytojos Inga Laurinėnienė, Rita Švedienė, IT mokytoja Renata Baronienė, teatro mokytoja Inga Dovidaitienė, geografijos mokytoja Joana Mekšriūnienė ir 22 Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos gimnazistai. Projekto partneriai Ptui gimnazija Slovėnijoje bei Perstorp mokykla Švedijoje.
Tikslai:
- Nubrėžti į ateitį orientuotą viziją, parengti įtraukų, visą mokyklos bendruomenę apimantį „Tvarumo gidą“, siekiantį ugdyti motyvaciją tapti aktyviais ir socialiai atsakingais tvarumo pokyčių nešėjais.
- Kelti mokytojų kvalifikaciją ir kompetencijas tarptautiniame kontekste tvarumo tema, skatinti tvarų ir atsakingą projekto dalyvių elgesį, įgytas kompetencijas įprasminti gimnazijos veiklose.
- Ugdyti mokinių sąmoningumą, skatinantį prisidėti prie tvarios aplinkos kūrimo bei puoselėjimo, lavinti užsienio kalbų mokėjimo bei IT kompetencijas, mokyti bendradarbiauti daugiakultūrinėje aplinkoje.
- Siekti gimnazijos aktyvaus įsitraukimo į Europos švietimo erdvės kūrimą, tapimo aktyvia Erasmus+ tinklo nare, efektyvaus bendravimo ir bendradarbiavimo dalinantis gerosios patirties mainuose.
Sekite projektą Facebook paskyroje
Erasmus+ projektas „Tvari mokykla – darni ateitis” suteikė mokiniams galimybę išplėsti savo kompetencijas tvarumo srityje, praktiškai taikant teorines žinias ir bendradarbiaujant su bendraamžiais iš kitų šalių. Mokinių refleksijos ir atsiliepimai rodo, kad dalyvavimas projekte paskatino asmeninį tobulėjimą, didino motyvaciją mokytis bei formavo atsakingą požiūrį į aplinkosaugą.
Mokytojų Erasmus+ kursai suteikė galimybę reikšmingai tobulinti pedagogų kompetencijas, gerinant tvarumo mokymo, integracijos metodikas ir kokybę, bei stiprinti asmeninius ir profesinius ryšius tarptautiniu mastu. Kursuose dalyvavę mokytojai įgijo naujų žinių, įgūdžių ir pasitikėjimo, taip pat praplėtė savo tarpkultūrinį supratimą ir profesinį tinklą.
Projektas „Tvari mokykla – darni ateitis“ įkvėpė mokinius ir mokyklos bendruomenę tęsti tvarumo iniciatyvas, skatindamas ilgalaikius aplinkosaugos projektus bei integruojant tvarumo temas į kasdieninį ugdymo procesą.
Apklausos rezultatai.
Tvarumo tema II klasių „Šeimadienyje“
Šiais mokslo metais gimnazijoje vykdytas Erasmus+ projektas „Tvari mokykla – darni ateitis“ įkvėpė visą gimnazijos bendruomenę didesnį dėmesį skirti tvarumo temai. II klasių „Šeimadienyje“ projekto dalyviai organizavo žaidimą tvarumo tema „Klimato svarstyklės“. Mokiniai ir tėvai grupėse diskutavo apie CO2 paliekamą pėdsaką, dėliojo kortų grandinėlę nuo veiksmo, kuris palieka mažiausią pėdsaką iki didžiausio. Buvo daug nuostabos, nes dažnai nepagalvojame, kokie mūsų veiksmai turi įtakos klimato kaitai. Tai dar viena prasminga projekto veikla, skatinanti gyventi tvariau.
Projekto vadovė I. Saunorienė
Gegužės 9 d. VU Šiaulių akademijoje vyko tarptautinė mokslinė konferencija „JAUNASIS TYRĖJAS IŠMANIAJAI VISUOMENEI“, kurioje IIIc klasės mokinys Vilmantas Bielskis skaitė pranešimą „Sustainability Guide: An Interactive Guide to Sustainable Living“ – pristatė Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos Erasmus+ projekto „Tvari mokykla – darni ateitis“ grupės sukurtą Tvarumo gidą. Auditorija buvo sužavėta, sulaukta daug klausimų, susijusių su tvarumo temos plėtojimu bei įvairių veiklų įgyvendinimu gimnazijoje.
Džiaugiamės, kad gimnazijoje mokosi perspektyvūs gimnazistai!
Informatikos mokytoja Renata Baronienė
Nuvilnijo gimnazijoje tarptautinio projekto Erasmus+ „Tvari mokykla – darni ateitis“ mobilumo savaitė. Gimnazijoje lankėsi mokiniai ir mokytojai iš Slovėnijos PTUJ gimnazijos. Savaitės darbų kraitė itin turtinga – romuviečiai ir svečiai aplankė Šiaulių regiono stambiagabaričių atliekų rūšiavimo centrą ir „Daiktų kiemą“, susipažino, kaip Šiaulių miestas prisideda prie tvarumo idėjų įgyvendinimo, tvarkydamas, rūšiuodamas atliekas bei pakartotinai panaudodamas daiktus. Tarptautinės mokinių komandos kūrė virtualų „Tvarumo gidą“ – skaitmeninę priemonę, pristatančią, kokius žingsnius turi atlikti mokykla, įgyvendinanti tvarumo principus. Gimnazistai svečius supažindino su Šiaulių miestu, kartu aplankė Kryžių kalną, Naisius, Palangą, Trakus, Vilnių. Siekiant supažindinti su kultūrinėmis šalies tradicijomis vyko tautinė vakaronė, kurios svečiai – ansamblis „Vieversėlis“ – savo tautinės muzikos garsais ir šokio ritmu užbūrė svečius. Lietuviškių vaišių stalas svečiams paliko didžiulį įspūdį. Slovėnai noriai ragavo lietuviškų cepelinų, keptos duonos ar šakočio. Savaitės veiklų darbą vainikavo tarptautinė konferencija „Let`s invest in our planet“. Pranešimus skaitė ne tik mokiniai, bet ir ŠRATC komunikacijos atstovė Rasa Gelžinytė. Konferencijos rezultatas – mokinių pažadas investuoti savo laiką į planetos ir gamtos išsaugojimą. Projektinę veiklą visiems primins prie gimnazijos pasodintas šermukšnis. Džiaugiamės draugiška veikla, tikime, kad patirtys buvo prasmingos, draugystės ilgalaikės, atsakomybė už supančią aplinką įtvirtinta.
Padėka gimnazistų tėveliams už šiltą svečių priėmimą ir pagalbą organizuojant projekto veiklas.
Projekto vadovė Ingrida Saunorienė
Tvarumo idėjų įkvėpti!
Abiturientai kasmet dovanoja gimnazijai spektaklį, atliepiantį juos jaudinančias temas. Šie metai išskirtiniai – jausdami gimnazijoje tvarumo idėjų pulsą, abiturientai brandą įrodantį kūrinį paskyrė visuotinai problemai –nesaikingam žemės resursų naudojimui. Spektaklis „Linksmučių miestelis“ pastatytas pagal „Simpsonų filmo“ scenarijų. Režisierė – teatro mokytoja Inga Dovidaitienė, choreografė – šokių mokytoja Ligita Makarienė. Aktuali tema – žmogaus poelgių sukelta ekologinė katastrofa – puikiai atskleista scenoje, žiūrovai skatinti susimąstyti. Net repeticijose spektaklio kūrėjai laikėsi tvarumo principų: spektaklio scenoje nebuvo dekoracijų, nenaudotas nei vienas naujai nupirktas daiktas, įprastus scenarijaus lapus pakeitė išmanūs įrenginiai.
Jeigu išsaugojome bent vieną medžio šaką taupydami popierių, labai džiaugiamės!
Projekto vadovė Ingrida Saunorienė
„Tvarumo klubo“ narių diskusija
Vasario 7 dieną Erasmus + projekto „Tvari mokykla – darni ateitis“ „Tvarumo klubo“ nariai dalyvavo Žaliojo stalo diskusijoje „Ar aplinkosauga apsimoka?“, kurią organizavo asociacija „Socialinishubas“ ir „Open“ atvira jaunimo erdvė. Gimnazistai, susitikę su verslininkais, jaunimo darbuotojais, aplinkosauga besirūpinančiais žmonėmis, diskutavo tvarumo ir aplinkosaugos klausimais, dalinosi savo patirtimi , įgyta mobilumo į Švediją metu. Džiaugiamės mūsų gimnazistais – jaunaisiais tvarumo ambasadoriais, kurie įkvėpė diskusijos dalyvius pažvelgti į tvarumo klausimus kitaip. Daugiau informacijos skaitykite
https://www.socialinishubas.lt/post/ar-aplinkosauga-apsimoka-%C5%BEaliojo-stalo-diskusijai-sukviet%C4%97me-jaunuosius-tvarumo-lyderius-entuz?utm_source=facebook&utm_medium=blog.post-promoter&utm_campaign=441a7405-0e3a-4b11-98c0-8e0bb4fc04df&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR01nRB3He8QT7qPgxGcjgXW_7PpA6U9WKTYIPPG8dZy20BKt6KUyYsHD9s_aem_AbFNLDq5dyGjYi_ksblL4P1H390EoW-K8-jyvIjbIahl6di3Lm5tuYJ-D2se9WUPxvYKwgEr4I0sJWTWa8okvK5p
Tvarumo savaitė
Lapkričio 13-17 d. gimnazijoje vyko Tvarumo savaitė – tai atnaujinto ugdymo turinio įkvėpta tarpdalykinio integravimo savaitė, kai siejami mokomieji dalykai, tarpusavyje bendradarbiauja dalykų mokytojai ir mokiniai. Numatytų veiklų tikslas – didinti tvarumo sąmoningumą, skatinti veiksmus, prisidedančius prie tvaraus ir aplinkai draugiško gyvenimo būdo.Net 20 mokytojų vedė integruotas pamokas tvarumo tema – diskutavo apie atsakingą vartojimą ir gamybą, tvarius miestus ir bendruomenes, klimato kaitą, vandenyno išteklius, gyvybę žemėje, bado problemas, nelygybės mažinimą pasaulyje. Visą savaitę vienos veiklos keitė kitas: IV klasių mokiniams vyko integruota geografijos – karjeros ugdymo – etikos pamoka apie aplinkosauginį sąmoningumą, aplinkosaugininko profesiją, susitikime dalyvavo Dovilė Gečiauskienė, UAB „Optimus monitus” aplinkosaugos skyriaus vadovė; I klasių mokiniai parengė ir pristatė biologijos projektinius darbus ,,Žmogaus ekologija” iš antrinių žaliavų; III-IV klasių mokinių tikslinė grupė dalyvavo STEAM veiklose ,,Vandens ir dirvožemio aplinkos tyrinėjimas”.Gimnazijos bibliotekoje-skaitykloje vykdyta akcija „Nė vienos kopijos – išsaugokime bent vieną Lietuvos medį“. Tai išties didelis iššūkis, tačiau įveiktas 100 proc.Neformalioji švietimo būrelio „Tvarumo klubas“ iniciatyva gimnazijos erdvėje pastatytas taromatas – nuo šiol gimnazijoje bus rūšiuojama dar atsakingiau.Tvarumas – tai ne tik atsakingas požiūris į aplinką, bet ir sąmoningas vartojimas, kuris padeda išsaugoti mūsų planetos išteklius dabarties ir ateities kartoms. Romuviečiai tai įrodė ne tik kalbėdami, bet ir darydami. Daugiau akimirkų foto galerijoje.
Gimnazijos informacija
Erasmus+ tarptautinis projektas „Tvari mokykla – darni ateitis”
Erasmus+ tarptautinio projekto „Tvari mokykla – darni ateitis“, mokinių mobilumo Švedijoje galutinis darbo produktas – tarptautinių grupių podkastai apie tvarumą, rūšiavimą ir saugų plastiko naudojimą.
Klara, Evelyn, Augustus:
https://www.creaza.com/klara-palm2/zdDm91Jphh
Jesper, Mija, Linus:
https://www.creaza.com/jesper-andersson-krizsan/LMYblR1BdD
Erasmus Lukas, Julius, Ula
https://www.creaza.com/lukas-le-hegarat/8GtqitqNTW
Liam, Rugile, Sean:
https://www.creaza.com/liam-nilsson9/aIKLDSmMqL
Stefani, Lilian, Livia:
https://www.creaza.com/stefani-andrasevic2/Ayw1AIoR8o
Aaron, Cafaxe:
https://www.creaza.com/aaron-cafaxe/yBVFt6FfpN
Elias, Kyra, Saimonis:
https://www.creaza.com/elias-silversand2/TKs28xsFql
Yoel, Marla, Vilmantas:
https://www.creaza.com/yoel-cafaxe2/KXYgiNl6KV
Marco:
https://www.creaza.com/marco-nordkvist3/v2H9k2tjwt
Edvin, Paula, Gabija:
https://www.creaza.com/edvin-lam2/B7ETiJXrre
Julia,Vilte, Tindra:
https://www.creaza.com/julia-lundin-bengtsson/PCvg8iPWi7
Erasmus+ tarptautiniai vizitai
Spalio 15-22 d. 22 gimnazijos mokiniai ir 4 mokytojos išvyko į Erasmus+ projekto „Tvari mokykla – darni ateitis“ mobilumo vizitus – 11 mokinių ir mokytojos Ingrida Saunorienė bei Inga Laurinėnienė dalyvavo mobilumo veiklose Ptuij gimnazijoje Slovėnijoje, 11 mokinių ir mokytojos Rita Švedienė bei Joana Mekšriūnienė – mobilumo veiklose Perstorp mokykloje Švedijoje. Prie lietuvių, slovėnų, švedų veiklų prisijungė ir mokiniai iš Vokietijos. Abi komandos intensyviai gilinosi į tvarumo temą. Slovėnijoje mokiniai, dirbdami grupėse, atliko kūrybinius darbus, skatinančius saugoti gamtą, davė tvaraus gyvenimo priesaiką, kūrė bei atliko dainas, įsivertino gyvenimo įpročius, diskutavo, kaip juos galėtų keisti, kad gyvenimas taptų tvaresnis. Kartu su slovėnais ir vokiečiais aplankė miestus – Liublijaną, Maribor, taip pat nuostabų Bledo ežerą. Švedijoje mokiniai susipažino su atliekų rūšiavimo stotimi, lankėsi plastiko muziejuje ir bioplastiko fabrike, atliko laboratorinius darbus, aplankė nacionalinį Švedijos parką „Utkiksplats Skäralid“, Malmės ir Helsinborg miestus. Mokinių akys žibėjo nuo smagaus bendravimo, įspūdžių, užsimezgusių pažinčių. Gimnazistai džiaugėsi, kad patobulino anglų kalbos kompetencijas, įgijo žinių apie tvarumą ir klimato kaitą. Mobilumo projektas „Tvari mokykla-darni ateitis“ nesibaigė – toliau mokiniai tęs veiklas mokykloje, o balandį sulauks svečių iš Slovėnijos. Linkime sėkmės.
Projekto vadovė Ingrida Saunorienė
Spalio 12 d. Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos mokiniai, dalyvaujantys ir netrukus vyksiantys į Erasmus+ projekto „Tvari mokykla – darni ateitis“ mobilumo vizitą Slovėnijoje ir Švedijoje, paminėjo Erasmus+ dieną – vyko aplankyti vilniečio menininko, pasivadinusio EttoJa slapyvardžiu, nupieštą piešinį ant Šiaulių miesto sienos, pavadintą „Erasmus+ SIENA: pamatyk galimybę“. Tai viena didžiausios Europos Sąjungos švietimo programos „Erasmus+“ gatvės meno iniciatyva, ant kurios atvaizduotas mokslininkas, atradėjas Mikalojus Kopernikas. Ši iniciatyva yra skirta skatinti mokymąsi ir neša žinią apie tai, kaip svarbu gebėti pažiūrėti plačiau, atsiverti naujai perspektyvai.
Tai svarbus kultūrinis projektas, kuriuo siekiama skatinti kūrybiškumą ir bendruomeninį dalyvavimą, jungtis prie tarptautinės Erasmus+ programos, kuri skatina studentų mainus ir bendradarbiavimą tarp Europos šalių. Tai suteikia galimybę plėsti tarptautinį supratimą ir bendradarbiavimą šioje inovatyvioje gatvės meno iniciatyvoje, atsiveria galimybė pažinti pasaulį, kultūrų įvairovę. Erasmus+ projekte dalyvaujantys mokiniai dalinasi savo kultūrine įvairove bei patirtimi su kitomis šalimis.
Gatvės meno iniciatyvą įgyvendino Švietimo mainų paramos fondas kartu su Šiaulių miesto savivaldybe, bendradarbiaudami su Šiaulių turizmo informacijos centru, Šiaulių „Aušros“ muziejumi, Šiaulių dailės galerija.
Informacinių technologijų mokytoja Renata Baronienė
Rugsėjo 14 d. vyko 22 mokinių atranka į Erasmus+ projekto „Tvari mokykla – darni ateitis“ tarptautinius mobilumus Švedijoje ir Slovėnijoje. Iš viso gautos 36 anketos. Projektą vykdantys mokytojai su kiekvienu dalyviu pasikalbėjo, išklausė nuomonę, lūkesčius. Buvo tikrai sunku atrinkti, nes kiekvienas mokinys dalyvavimo projekto veikloje viziją pristatė įdomiai.
Mainų projekte dalyvaujantiems mokiniams linkime sėkmingo darbo, o nepatekusieji neturėtų nusiminti – gimnazijos bendruomenės planuose numatytas dar ne vieno projekto vykdymas, tad progų dalyvauti tikrai bus.
Projekto vykdymo grupė
Spalio 2-7 dienomis gimnazijos direktorė Aina Būdvytytė, neformaliojo švietimo ir pagalbos skyriaus vedėja Inga Dovydaitienė, geografijos mokytoja Joana Mekšriūnienė, anglų kalbos mokytoja Inga Laurinėnienė, IT mokytoja Renata Baronienė ir etikos mokytoja Ingrida Saunorienė dalyvavo tarptautiniuose mokytojų kvalifikacijos kėlimo kursuose „ The Ecocentric Approach: Introducing Sustainability in Education“ Valensijoje (Ispanija). Mokytojų kursai – viena iš Erasmus+ „Tvari mokykla-darni ateitis“ laimėto projekto dalis. Pedagogai gilinosi į darnaus vystymosi tikslus, tvarumo idėjas, mokėsi naujų skaitmeninių įrankių bei metodų, tobulino anglų kalbos bei kultūrines kompetencijas. Kursai buvo naudingi ne tik mokomąja medžiaga, bet ir tuo, kad pedagogai užmezgė naujus ryšius su kolegomis iš kitų Europos šalių ir tikimasi, kad tai peraugs į tolimesnį tarpinstitucinį bendravimą.
Projekto vadovė Ingrida Saunorienė
Startuoja naujas tarptautinis projektas „Tvari mokykla – darni ateitis“
Džiugi žinia pasiekė „Romuvos“ gimnaziją – laimėta dotacija Erasmus+ mobilumo projektui „Tvari mokykla – darni ateitis“ (2023-1-LT01-KA122-SCH-000130734). Projekto tikslas – nubrėžti į ateitį orientuotą viziją, parengti įtraukų, visą mokyklos bendruomenę apimantį „Tvarumo gidą“, siekiantį ugdyti motyvaciją tapti aktyviais ir socialiai atsakingais tvarumo pokyčių nešėjais. Projekto vykdymo trukmė 2023-06-01–2024-06-01. Projekto veiklos apims visą bendruomenę. 6 mokytojai dalyvaus kvalifikacijos kėlimo kursuose Ispanijoje, 22 mokiniai lankysis Švedijoje ir Slovėnijoje, gimnazija priims mokytojus ir mokinius iš Lenkijos, Švedijos ir Slovėnijos, organizuos tarptautinę mokinių-mokytojų konferenciją. Į projekto veiklas bus įtraukti mažiau galimybių turintys mokiniai. Projekto tema – tvarumas – pasirinkta neatsitiktinai. Darnumas ir tvarumas yra Europos Sąjungos ir Lietuvos švietimo ir politikos viena svarbiausių krypčių. Gimnazija, kaip valstybės švietimo institucija, siekia atliepti keliamus iššūkius tapti tvaria organizacija ir ugdyti socialiai atsakingus piliečius, kurie kurs darnią aplinką ir tarpusavio santykius, rūpinsis ekologija bei aplinkosauga, bendruomenės nariai bus atsakingi už tvarios aplinkos kūrimą ir tausojimą.
Projekto vykdymo grupė